"Hazai elefántcsontkészleteink megsemmisítésével nagyon világosan azt kívánjuk megüzenni, hogy ezek a törvénytelenül forgalomba hozott termékek nem tekinthetők vagyontárgyaknak" - nyilatkozott Robert G. Dreher, az amerikai igazságügyi minisztérium környezetvédelmi ügyekért és természeti kincsekért felelős vezetője.
Kína után az Egyesült Államok a második számú célországa az olyan, állati eredetű, illegális termékeknek, mint amilyen az elefántagyar, az orrszarvútülök vagy a tigrisvér. Noha az afrikai elefántagyar nemzetközi kereskedelmét 1989-ben betiltották, Peking utcáin tavaly 1000 dollárt adtak fontjáért, ami mai napi árfolyamon kilogrammonként 3280 lejnek felel meg.
Az Egyesült Államokat megelőzően a Fülöp-szigeteken, Kenyában és Gabonban is semmisítettek meg már elefántcsontkészleteket. Daniel M. Ashe, a szövetségi hal- és vadvédelmi szolgálat igazgatója szerint az értékes csontok legális forgalomba bocsátása tovább növelné a keresletet és megnehezítené a törvénytelenül becsempészett agyarak és műtárgyak nyomon követését.